هر وقت که بارون میزنه تورو کنارم میبینم

تفسیر ترانه عرفانی سعید آسایش

جای بسی خوشحالی است که در این بازار ترانه های زیر زمینی و مبتذل ، باز هم کسانی پیدا شوند که ترانه هایی  بخوانند از نظر مضمون و محتوا پرمغز و در فراخور روحیات ملت همیشه در صحنه و متدین ایران. 

در اینجا قصد دارم تا تعدادی از این کارهای جاودانه ی هنرمندان شهید پرورمون رو از نظر شعر و ظرافت های شاعری مورد بررسی و تفسیر موشکافانه قرار دهم.

سعید آسایش خواننده عارف مسلک ایرانی که زمزمه ی مجوز دار شدنش از مبادلات زیر میزی اداره فهیم و خدمتگزار ارشاد به گوش می رسد در جدیدترین کار خود ، در یک اقدام حماسی ترانه ای عرفانی را تقدیم هواداران و مخاطبین خدا دوست خود کرده است . توجه شما را به فرازهایی از این ترانه جلب می کنم :

ای دختر پولدار ، که بابات کارخونه داره                     

عشق من و تو این جوریا فایده نداره

آه !  زبان قاصر است. واقعاً این ابیات جز الهام های وحی گونه از عالم معنا چیز دیگری نمی تواند باشد.  دقت کنید : " ای دختر پولدار" چقدر زیباست!!

 به عمق شعریت توجه کنید :

" دختر پولدار"  استعاره از پروردگار رحمان و رحیم و " بابات کارخونه داره " اشاره به قدرت لاینزل الهی است (مصداقی برای صفات قادر و قدیر خداوند)

در مصرع دوم ، ریزه کاری های شاعر به اوج خودش می رسه :

 " عشق من و تو" منظور عشق بنده به معبود جاودانه خود است که با تعبیر" این جوریا " که بیانگر پرستش ، بدون عبادت خالصانه است جوری در هم آمیخته که سینه ی هر شنونده ای را به لرزه در می آورد.

(دستا تو هوا بالا ، بلرزون سینه رو یالا!!!! ، بچه اون صدای ضبطو کم کن مگه کوری دارم قلم می زنم)

" بین من و تو فاصله ها خیلی زیاده "

از این مصرع این جور میشه دریافت که شاعر به گناهکار بودن خود اعتراف کرده و فاصله ی ایجاد شده بین خود و معبودش به همین واسطه را تایید می کند.

" عشق من و تو این طوریا فایده نداره "

معنی این عبارت مشابه مصرع دوم این ترانه است که در بالا توضیح داده شد فقط در این مصرع از تعبیر    " این طوریا " به جای این جوریا استفاده شده تا شدت و عمق فاجعه (پرستش بدون عبادت) رو بهتر نشون بده.

" میگی بابات که پولدار

دو تا ویلا تو شمال دار

میگی چیکار به کار من و تو داره

آخه بابات که از حال و روز من خبر نداره "

در اینجا بنده شروع به راز و نیاز با خدای خود کرده و به او می گوید تو یگانه قادر متعالی و تو این مدتی که من گریبان گیر غفلت و جهالت بودم تو منو به حال خود گذاشتی و از من خبری نمی گرفتی تا به خودم بیام و توجهی که به واسطه گناهانم قطع شده بود رو دوباره جاری سازم.

" همه زمستونا واسه ی بابات مثل بهاره

عشق من و تو دیگه فایده نداره "

بیت پایانی بهترین مختوم الشعری بود که یک شاعر می توانست تو کارش داشته باشه

بهار بودن همه ی زمستون ها این مفهوم رو می رسونه که یا رب تو هیچ نیازی به عبادات من نداری و همیشه بی نیاز مطلقی و در آرامش (صمد بود خدا)

با این وجود پرستش بدون عبادت ، دیگه برای من فایده نداره و تصمیم گرفتم که شروع کنم به خوندن نماز و انجام سایر عبادات ، پس در این راستا این بنده حقیر و عاجز خود را دریاب.

در پایان لازم می دونم که  به عرض همه ی شما سینه چاکان و ارادتمندان  برسونم :

قرار است در آینده ای نزدیک در مراسمی باشکوه از این خواننده متدین و دارای سواد بالای موسیقی تجلیل ویژه ای به عمل آمده و به وی نشان شجاعت و دکترای افتخاری موسیقی داده شده تا مشکلی برای ثبت نام برای کاندیداتوری انتخابات آینده ریاست جمهوری نداشته باشد.